Mercedes-Benz eCitaro кидає виклик холодам і крутим перевалам Alpine Challenge

Mercedes-Benz eCitaro кидає виклик холодам і крутим перевалам Alpine Challenge

Автобус Mercedes-Benz eCitaro, оснащений паливним елементом, пройшов альпійське випробування, під час якого йому довелося витримати екстремальний холод і круті підйоми.

В дорозі з командою тестувальників

Випробування розпочалося на висоті 1795 метрів на автостоянці Plan de Gralba в південнотірольських Альпах з використанням тестового автомобіля й одного з чотирьох прототипів автобусів Mercedes-Benz eCitaro на паливних елементах.

Після ночі при мінусовій температурі система електроприводу і паливний елемент запустилися без проблем. Першу половину 2023 року інженери Mercedes-Benz провели, тестуючи поведінку паливного елемента eCitaro під час холодного запуску, а також випробовуючи нещодавно розроблену систему терморегулювання. 

Тестові заїзди на висоті понад 1700 м повинні були дати уявлення про те, як функціонує паливний елемент на висоті. Тим часом система приводу мала продемонструвати, як вона впорається з градієнтами альпійських гірських перевалів, деякі з яких сягають 15 відсотків. Нарешті, інженерів цікавив моніторинг споживання енергії в цих умовах.

Успішний тестовий заїзд

Під час подорожі інженери-випробувачі постійно контролювали незліченну кількість точок вимірювання та даних.

Зібрані дані включали температуру акумулятора, паливного елемента, двигунів і пасажирського салону. Крім того, інженери вимірювали енергоспоживання приводу, опалення та інших допоміжних споживачів, рівень заряду акумуляторів і рівень заповнення водневих баків.

Під час тесту фактичні дані порівнювалися з розрахунковими цільовими значеннями.

Тестовий заїзд тривав кілька днів, починаючи з альпійського переходу з Ной-Ульма через Фюссен, перевал Ферн і перевал Решен до Болазно. Акумуляторно-воднева комбінація була спроєктована таким чином, щоб подолати 360-кілометровий маршрут. Однак інженерам було важко передбачити наперед, як споживання енергії буде залежати від рельєфу місцевості та низьких температур. Тому вони вирішили частково підзарядити високовольтні акумулятори на станції технічного обслуговування Allgäuer Tor.

Стабільно позитивний результат випробувань

Попри градієнт, паливний елемент працював у найбільш ефективному діапазоні потужності від 20 до 30 кВт. Щобільше, нова система терморегулювання повторно використовує відпрацьоване тепло паливного елемента для контролю температури в салоні. Таким чином, електричне опалення майже не використовується, тому загальне споживання енергії всіма допоміжними агрегатами, такими як система опалення, рульове управління та компресор, залишається на дуже низькому рівні.

Паливний елемент eCitaro також проявив себе на спусках. Під час гальмування рекуперація зростала до 285 кВт, а це означає, що електродвигуни змогли зарядити батареї до 285 кВт, що майже вдвічі перевищує швидкість зарядки.

Після перетину Альп до Больцано (368 км), після зарядки приблизно 55 кВт­·год, батарея автобуса була заряджена на 56%. Водневі баки були заповнені на 43%.

Больцано було ідеальним місцем для проведення випробувань, оскільки поруч із розв’язкою автомагістралі Больцано-Південь є воднева заправка, а друга — на території депо Sasa, транспортної компанії, що базується в Больцано. Водень тут повністю надходить з відновлюваних джерел, в основному виробляється шляхом електролізу з використанням гідроелектроенергії.

Проте такі випробування — це лише один з декількох тестів, які має пройти паливний елемент eCitaro перед тим, як його запустять у серійне виробництво.