Вантажівка на сонячних батареях: шведська інновація для зеленої енергетики

Вантажівка на сонячних батареях: шведська інновація для зеленої енергетики

Галузь перевезень є одним з основних джерел викидів парникових газів та зміни клімату. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2019 році на автомобільний транспорт припадало близько 75 % викидів CO2 у транспортному секторі.

Для зменшення впливу транспорту на довкілля було запропоновано багато рішень, таких як електрифікація, біопаливо, водень та підвищення ефективності. Однак ці рішення також стикаються з проблемами, такими як висока вартість, обмежена доступність, вимоги до інфраструктури та технічні бар’єри.

Одним із найбільш перспективних та інноваційних рішень для сталого транспорту є сонячна енергетика. Сонячна енергія — це відновлюване й чисте джерело енергії, яке можна використовувати для безпосереднього живлення транспортних засобів, таких як автомобілі, автобуси, поїзди та вантажівки.

Проєкт вантажівки на сонячних батареях

Команда дослідників та інженерів зі Швеції розробила прототип вантажівки, яка може працювати на електроенергії, виробленій власними сонячними батареями. Проєкт є результатом дворічної співпраці між Scania, Уппсальським університетом, компаніями Eksjö Maskin & Truck, Midsummer, Ernsts Express та Dalakraft.

Вантажівка є гібридним автомобілем, що підключається до електромережі та має акумуляторну батарею ємністю 300 кВт·год. 18-метровий причіп вантажівки майже повністю покритий тонкими, гнучкими й легкими сонячними панелями, які мають максимальну ефективність 13,2 кВт·год (кіловат-пік).

Сонячні панелі можуть виробляти до 8 000 кВт·год електроенергії на рік у Швеції. У країнах із більшою кількістю сонячного світла, таких як Іспанія чи Австралія, виробництво сонячної енергії можна збільшити.

Майбутнє вантажівок на сонячних батареях

Вантажівка на сонячних батареях наразі тестується на дорогах загального користування транспортною компанією Ernsts Express, яка є довгостроковим партнером Scania. Вантажівка буде оцінюватися з погляду продуктивності, надійності, безпеки та зручності експлуатації. Проєкт має на меті продемонструвати можливість та потенціал використання сонячної енергії у великовантажному транспорті.

Проєкт є одним із перших у своєму роді у світі й може прокласти шлях до більш широкого використання сонячної енергії на транспорті. Він показує, що сонячна енергія не тільки можлива, але і практична та вигідна для вантажівок.