Заснована в Нідерландах в 1948 році компанія Lely представила передове рішення Lely Exos для повністю автономної заготовки свіжої трави й годування нею худоби.

За допомогою Lely Exos тваринницькі господарства, орієнтовані на молочний сектор, зможуть використовувати більшу частину своїх пасовищ для виробництва свіжого корму. В результаті можна більш ефективно використовувати живильну цінність грубих кормів, підвищуючи виробництво молока, скорочуючи трудові й фінансові витрати й, дозволяючи створити молочне господарство замкнутого циклу.

Як повідомляє виробник, Lely Exos є легкою автономною електричною машиною, яка цілодобово автоматично косить, збирає і роздає траву в корівнику. Таке рішення мінімізує втрати під час заготівлі, консервації й роздачі кормів, зберігаючи смак і харчову цінність корму, бо у свіжій траві вона на 10-20% вище, ніж у силосу.

Більш того, фермерським господарствам, де більше використовується свіжої трави, потребує менших обсягах силосу і може економити на закупівлі концентратів та інших кормів. Випробування Lely Exos в реальних польових умовах показало, що ферма може задовольнити половину своїх потреб у грубому кормі за рахунок свіжої трави протягом її вегетаційного періоду, який триває з ранньої весни до пізньої осені.

Зараз система Exos працює спільно з системою автоматичного годування Lely Vector, де обидві по черзі видають свіжу траву та інші компоненти корму. Exos безперервно відстежує відсоток свіжої трави в раціоні. Система також збирає дані в полях, щоб фермер в будь-який момент міг контролювати доставку трави.

Крім того, Lely не зупиняється на досягнутому, розробляючи нову функцію використання системи, щоб вона вносила рідкі добрива в необхідному для конкретної ділянки кількості. Ця нова функція стане доповненням до системи Lely Sphere, що створює цінні поновлювані добрива.

Перші прототипи Lely Exos вже тестуються в роботі на експериментальних фермах, де в ході великих щоденних випробувань збирається вся можлива інформація про автономну заготівлю свіжої трави. У найближчі роки Lely продовжить доопрацювання системи для можливості її комерційного використання.