Швидка зарядка, великий запас ходу та мінімальні витрати — чи таке можливо?

Швидка зарядка, великий запас ходу та мінімальні витрати — чи таке можливо?

Водневі таксі та вантажівки стрімко поширюються на Півночі, зокрема в Норвегії.

Водень без викидів як досягнення кліматичних цілей

Це особливо актуально для комерційного транспорту, де такі транспортні засоби, як таксі та мікроавтобуси, часто використовуються і не можуть заряджатися довго. Заправка водневого автомобіля займає всього близько 3 хвилин.

Дослідження NTNU, SINTEF та IFE доводять, що водень відіграватиме важливу роль у транспортуванні вантажів, особливо на великі відстані.

Кількість водневих автомобілів у Норвегії зростає. Минулого року Норвезька рада з інформації про автомобільний транспорт зафіксувала 35-відсотковий зріст, а кількість водневих заправних станцій на станції Хьовік в Осло подвоїлася минулого року порівняно з 2021 роком.

Водневий автомобіль викликає особливий інтерес також у таксистів: зарядка швидка, запас ходу великий, витрати мінімальні, отже утримувати автопарк дешевше.

Осло, Берген та кілька інших європейських міст планують запровадити зони з нульовим рівнем викидів. Це, ймовірно, збільшить потребу й темпи придбання транспортних засобів із нульовим рівнем викидів для операторів таксі та вантажних перевезень. Деякі таксі вже перейшли на електромобілі, але через короткий час зарядки водень, ймовірно, стане кращим рішенням, як тільки з’явиться достатня кількість водневих станцій.

У Норвегії кілька новостворених таксомоторних компаній обрали водень, також тестує цю технологію «ветеран» Oslo Taxi.

Наразі на місцевому ринку водневих автомобілів домінує Toyota, але багато виробників, включаючи BMW, Honda і Hyundai теж інвестують значні кошти в цю технологію, очікуючи її масового впровадження.

Шведський оператор водневих заправних станцій Hynion розширює свою мережу по всій Скандинавії — як для легкових, так і для вантажних автомобілів — і має для цього ресурси, а попит, за словами компанії, зростає. Наразі у Швеції заплановано чотири нові зарядні станції, які, як очікується, будуть введені в експлуатацію у 2023/2024 роках.

Наразі компанія постачає близько 100 водневих вантажівок і планує виробляти водень на місці для обслуговування нових зарядних пристроїв.

Технологія Hynion

Існує кілька методів отримання водню. Hynion використовує водень без викидів, отриманий шляхом електролізу води.

При електролізі електрика використовується для розщеплення води на водень і кисень. Коли водень виробляється таким чином, використовуючи електроенергію з гідроелектростанцій, сонячних батарей або вітрових турбін, він не містить CO2. Hynion гарантує, що вся електроенергія, яку він використовує, надходить із відновлюваних джерел енергії.