Берта Бенц — жінка, сміливість якої врятувала автомобіль

Берта Бенц — жінка, сміливість якої врятувала автомобіль

Людиною, що змінив світ, зазвичай називають Карла Бенца, який подарував світові автомобілі, створивши двигун внутрішнього згоряння. Так і є, але це далеко не все…

Чи всі знають, що були в історії Mercedes‑Benz дві жінки, без яких становлення марки було б зовсім іншим? Але якщо без Мерседес Еллінек відомі автомобілі отримали б іншу назву, то без Берти Бенц їх взагалі могло б не бути.

Берта Бенц

Саме її капітал став стартом для бізнесу Карла Бенца і саме її талант маркетолога перетворив автомобіль з кумедної, але марної технічної штуковини в річ, що має практичне застосування.

У 22 роки ця розумна дівчина домоглася у батька-тесляра своє придане і вклала його в металургійну та машинобудівну фабрику Карла Бенца й Августа Ріттера. Справи на виробництві йшли з рук геть погано і саме гроші фройляйн Рінгер врятували підприємство від розорення. Через рік після цього Берта вийшла заміж за Карла Бенца.

Берта Бенц героїчно підтримувала у чоловіка віру в успіх — коли Карл, якого називали божевільним, готовий був кинути свої розробки, саме Берта вмовила його продовжувати проєкт «саморушного екіпажу». І це попри те, що робота пожирала весь сімейний бюджет і Бенци ледь зводили кінці з кінцями. Але це не завадило жінці ще раз втрутитися в долю бізнесу чоловіка, причому вона не тільки принесла славу його компанії, але і сама увійшла в історію автомобілебудування.

Подорож, що змінила все

Чи всі знають, що саме жінка-водій винахідниця міжміських автомобільних поїздок?

Перший тест-драйв в історії автомобілебудування провела жінка, залишивши записку та «забувши» повідомити чоловіка на чому поїхала! 

Ніхто і ніколи не здійснював подібних поїздок на самохідних екіпажах. Коляска під назвою Benz Patent Motorwagen № 3 до тих пір пересувалася лише по території майстерні, по найближчих вулицях та  у виставковому залі.  Та й Карл Бенц згодом говорив, що якби знав, ні за що не пустив би жінку у цю подорож.

Patent-Motorwagen No. 3

Отже, дружина німецького автоінженера та винахідника Карла Бенца  — його діловий відважний партнер, не сказавши чоловіку ані слова, взяла двох синів Ойгена і Ріхарда із собою й одного серпневого дня 1888 року на «саморушній колясці» поїхала до своєї матері у гості. Мама жила в місті Пфорцхайм, що за 106 кілометрів від будинку Бенца в Мангаймі. 

Подорож виявилася надзвичайно важкою, але жінка вірила не тільки в машину, вона вірила в себе. 

Фрау Бенц володіла неймовірною технічною кмітливістю. В дорозі у автомобіля скінчилося паливо — і жінка купила в аптеці засіб для чищення «Лігроїн» (нафтопродукт, здатний бути паливом для бензинових і дизельних двигунів). У коляски стерлися шкіряні гальмівні накладки — і фрау Бенц заїхала до шевця. Розтягнулася приводний ланцюг — перша у світі автомобілістка знайшла в попутному селі коваля. І на кожній зупинці жінка розповідала шокованим спостерігачам як це здорово — пересуватися без коней. 

А тепер увага!

Винахід коробки передач

Дружині Карла Бенца світ зобов’язаний ще і тим, що на автомобілі стали ставити коробки передач. Малопотужна коляска не могла самостійно долати круті підйоми. Жінці доводилося час від часу спішуватися і самої штовхати Motorwagen в гору.  Вирішивши, що все-таки водій повинен їздити на автомобілі, а не навпаки, після поїздки до мами вона порадила чоловікові зробити колясці другу передачу. 

Подорож Берти Бенц з Мангайма у Пфорцхайм закінчилося успішно. Жінка з дітьми добиралася до родичів 12 годин — адже Motorwagen не міг їхати швидше 16 км/год. За цей день «самохідна коляска» викликала фурор у всіх попутних містах і селах — про винахід Бенца заговорили й незабаром йому стали надходити замовлення на виготовлення нових і нових автомобілів. Поїздка, яка довела, що в автомобіля є майбутнє, привернула також і увагу преси.

До 1893 року було продано близько 25 машин типу Motorwagen, потім з’явилася модель Velo … Загалом, справи Карла Бенца пішли в гору.

Карл і Берта Бенц, дочка Клара і Фріц Хельд, на екскурсії в 1894 році

Роки зусиль, увінчаних успіхом

Історія Берти Бенц — жінки, яка привела в рух не просто автомобіль, а цілу галузь, неймовірна.

Попри те, що багато хто до цього часу вважає роботу в автомобільній галузі прерогативою чоловіків, чимало по-справжньому проривних відкриттів в автомобілебудуванні було зроблено саме завдяки видатним жінкам.

Дизайнери, винахідниці, журналістки й гонщиці — жінки вплинули на розвиток індустрії, на те, як ми сьогодні сприймаємо автомобіль і що розуміємо під задоволенням від його водіння. 

А що ж Берта Бенц?

Подружжя жило в мирі та злагоді до самої смерті Карла Бенца в 1929 році. У них було п’ятеро дітей: крім Ойгена і Ріхарда, в сім’ї народилися ще три дівчинки. Берта пережила чоловіка на 15 років і померла в 1944 році. Їй було 95. 

Берта Бенц

У 2008-му її ім’ям названа меморіальна траса з Мангайма у Пфорцхайм отримала в Німеччині офіційний статус «пам’ятника промислової історії людства».