Збройні сили Чехії прийняли на озброєння понад 200 нових бронетранспортерів Tatra Force

Збройні сили Чехії прийняли на озброєння понад 200 нових бронетранспортерів Tatra Force

У першій половині серпня за контрактом від серпня 2022 року представники чеської армії отримали останній із 209 замовлених вантажівок Tatra Force (T 815-7) у колісному виконанні 6×6 від компанії Tatra Trucks, повідомили у пресслужбі компанії.

Теперішнє постачання та плани

Міністерство оборони замовило 209 автомобілів серії Tatra Force на суму 1,9 млрд чеських крон без ПДВ за методом термінової закупівлі, який передбачений Законом про державні закупівлі у випадку воєнних криз та інших подібних надзвичайних ситуацій. До кінця 2022 року компанія Tatra Trucks встигла поставити армії 200 одиниць, а решта 9 зразків були виготовлені і передані армії протягом цього року відповідно до контракту.

Урочистий акт передачі останніх трьох вантажівок Tatra відбувся в Штепанові 8 серпня. Найбільше автомобілів, 30 одиниць, передали офіцерам тилу батальйону забезпечення розгорнутих сил в Раковнику й інженерам 15-го інженерного полку в Бечині. Але вони були не єдиними. Кожна KVV отримала щонайменше одну машину Tatra Force, а десятки інших були передані сухопутним військам і підрозділам ВПС.

Крім того, наразі триває виробництво 80 надпотужних вантажівок підвищеної прохідності Tatra Force 8×8 з одноплечим гаковим навантажувачем для перевезення стандартних контейнерів і платформ, які Міністерство оборони замовило у компанії Tatra у вересні минулого року. Ці автомобілі будуть поставлені автовиробником з Копрживніце протягом другої половини цього і наступного року в рамках замовлення вартістю понад 1,2 мільярда чеських крон без ПДВ.

Історія постачання

Друге покоління вантажівок Tatra Force почали постачати до автопарку чеської армії у 2017 році, поступово замінюючи старі моделі важких вантажівок. Загалом на озброєнні армії зараз перебуває кілька сотень автомобілів Tatra Force. Автомобілі з останнього постачання мають стандартні кабіни з місцем для екіпажу з водія і трьох пасажирів. Кабіна обладнана засобами хімічного захисту, фільтраційним обладнанням, п’ятилітровою каністрою для води та тримачами для дезактивації, дозиметричних і хімічних приладів. Екіпаж також має кондиціонер та автономне опалення. Кабіна також покрита матовим покриттям, стійким до атмосферних впливів, бойових отрут, засобів дезактивації та корозії.

Технічні особливості Tatra

Військові автомобілі Tatra Force здатні експлуатуватися як на загальних дорогах, так і на складній місцевості, в широкому діапазоні кліматичних умов, при температурі від -32 °C до +49 °C і відносній вологості повітря до 98%. Силова установка базується на 12,66-літровому дизельному двигуні V8 з повітряним охолодженням, наддувом і прямим охолодженням, потужністю 300 кВт при 1 800 об/хв. Tatra Force може розвивати швидкість до 110 км/год, з обмежувачем на 85 км/год і запасом ходу до 850 км. Вантажівка з колісною формулою 6х6 здатна перевозити вантажі масою до 15,6 т, а повна маса вантажівки може досягати 38 т.

Лінійка важких вантажівок Tatra Force з самого початку була розроблена в першу чергу для військового використання та екстремальних умов експлуатації. Тому вона відповідає низці вимог, що висуваються збройними силами, таких як можливість транспортування стандартними середніми та важкими транспортними літаками НАТО, можливість додаткового бронювання за стандартами STANAG, використання фільтровентиляційної установки під тиском, можливість кріплення вогнепальної зброї тощо. Модельний ряд Tatra Force включає моделі з колісною формулою 4х4, 6х6, 8х8 та 10х10, які можуть мати керовані та задні мости за потребою.

Перше покоління модельного ряду Tatra Force було випущено у 2007 році. У 2016 році на ринок вийшло друге покоління, яке принесло модернізацію стандартних дво- і чотиридверних кабін, головним нововведенням стало розширення модельного ряду шляхом застосування версій з дисковими гальмами й новим рульовим керуванням, запозиченим у серії Tatra Phoenix. У цей час Tatra Trucks також почала пропонувати броньовані кабіни для серії Force у співпраці з Tatra Defence Vehicle. Броньовані кабіни сертифіковані за стандартами НАТО — балістичний та протимінний захист на рівні 2a/2b з можливістю регулювання захисту до рівня 3a/3b відповідно до STANAG 4569. Броньовані кабіни, як і стандартні, мають дводверні та чотиридверні версії місткістю три, чотири або п’ять місць.

Автомобілі Tatra Force також використовуються в інших арміях світу, наприклад, у Словаччині, Німеччині, Польщі, Україні, Саудівській Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Індонезії, Бразилії та інших країнах. Шасі серії Force також використовуються для різних надбудов і систем озброєння виробників з Чехії, Франції, Ізраїлю, Бразилії, Польщі, Туреччини або країн Близького Сходу, Південно-Східної Азії та Африки.