Україна вводить спецмито на імпорт техніки з Білорусі

Україна вводить спецмито на імпорт техніки з Білорусі

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі вирішила встановити спецмито в розмірі 35% від митної вартості на імпорт автобусів, вантажних і спецавтомобілів з Білорусі.

Про це йдеться у повідомленні Комісії в газеті «Урядовий кур’єр» від 22 квітня 2021 року.

Причина введення спецмита

Причиною введення спецмита називають встановлені факти дискримінаційних і недружніх дій з боку Білорусі.

«Було встановлено, що урядом Республіки Білорусь створені штучні бар’єри відносно імпортованих з України колісних транспортних засобів у вигляді утилізаційного збору та нерівних умов участі у державних закупівлях, у результаті чого ускладнюється доступ продукції українських підприємств на ринок Республіки Білорусь.

Такі дії суперечать статтям 5 та 6 Договору про зону вільної торгівлі від 18.10.2011 (СНД), статті 2 Угоди між урядом України та урядом Республіки Білорусь про вільну торгівлю від 17.12.1992 і вважаються дискримінаційними та недружніми діями у розумінні положень Закону і Порядку», — йдеться у повідомленні.

Термін дії 

Спецмито застосовується з моменту набрання чинності рішенням Комісії й до встановлення факту припинення Республікою Білорусь дискримінаційних та недружніх дій щодо України (тобто термін санкцій безтерміновий).

Рішення Комісії набирає чинності через 10 днів з дня опублікування цього повідомлення.

Техніка, яка потрапляє під дію спецмита

Під дію 35%-мита потрапляють автобуси (транспортні засоби для перевезення 10 осіб і більше), вантажівки з дизельними двигунами й повною масою 5-20 тонн та понад 20 тонн (виняток зробили для автомобільних шасі). 

Також мито діятиме на спецтехніку (автокрани, автомобілі-прибиральники для доріг, автогідропідйомники, автомобілі для поливу та автомобілі-майстерні).

Перша реакція дистриб’юторів

На сайті дистриб’юторської компанії Торговий дім «МАЗ-Україна» з’явилася перша реакція на введення спецмита на білоруську техніку.

Директор ТД «МАЗ-Україна» Андрій Власенко назвав введення спецмита «незграбною спробою атаки на МАЗ» та «банальною спробою списати свою неефективність, невміння працювати в чесних і прозорих умовах вільної конкуренції на когось іншого».

Андрій Власенко зокрема зазначив: «Тому наша компанія висловлює незгоду з рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, вважаючи це рішення необґрунтованим, побудованим на недостовірній лобістської інформації, яка не має нічого спільного з реальністю і негативно позначиться в першу чергу на споживачах продукції, яка усувається таким чином з українського ринку.

Хочемо подякувати нашим клієнтам за лояльність, розуміння ситуації. Нами завчасно вжиті заходи щодо забезпечення попиту і лідируючих позицій на ринку». 


Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб нічого не пропустити.


Питання, які постають на сьогодні 

Спецмито в розмірі 35% від митної вартості на імпорт автобусів, вантажних і спецавтомобілів з Білорусі не може не вплинути на загальну картину на ринку України. 

Введення спецмита буде на користь вітчизняним виробникам автобусів, але на ринку вантажних автомобілів становище не однозначне. 

У зв’язку з цим виникає низка питань, на які ми отримаємо відповідь уже незабаром:

  • як зміниться ринок вантажних автомобілів України внаслідок введення спецмита?
  • якщо зміниться лідер ринку, то яка марка стане найпопулярнішою?
  • чи допоможе це піднятися вітчизняному виробнику – банкруту АвтоКрАЗ?

Та головне — виграє споживач від введеного спецмита на білоруську техніку чи програє?