75 років тому перший Unimog був переданий клієнту

75 років тому перший Unimog був переданий клієнту

Поблизу Штутгарта перший Unimog виїхав з воріт заводу машинобудівної компанії Gebrüder Boehringer в Гьопінгені, на південному заході Німеччини. 

Перший в історії автомобіль був доставлений 19 березня 1949 р. генеральним дистриб’ютором Unimog — компанією Kloz у Фельбаху, всього через кілька місяців після початку виробництва. Це був початок 75-річної міжнародної історії успіху Universal Motor Gerät, як його називають німецькою мовою: Unimog.

Перший серійний Unimog модельного ряду 70200 з ідентифікаційним номером 003 зі стилізованим логотипом Boehringer у вигляді бичачої голови на капоті відправився до клієнта в Хьосслінсварт. Два Unimog з ідентифікаційними номерами 001 і 002 були побудовані як тестові автомобілі для внутрішніх цілей і не продавалися. Вперше транспортний засіб поєднував у собі переваги тракторів, причепів та вантажівок, значно відрізняючись від усіх традиційних тракторів, доступних на ринку в той час, не тільки візуально, але й за своєю універсальністю.

Перший серійний Unimog (серія U 70200), з яких 600 було побудовано компанією Boehringer. Фото: Daimler Truck AG

За дуже короткий час попит на універсальний Unimog у значною мірою зруйнованій післявоєнній Німеччині був настільки великим, що виробничі потужності компанії Boehringer швидко досягли своїх меж. 

Перемога Unimog продовжилася з осені 1950 року під керівництвом тодішнього концерну Daimler-Benz AG. Виробництво повнопривідного автомобіля розпочалося в червні 1951 року на заводі в Гаггенау, а в серпні 2002 року було перенесено на завод у Вьорті. Сьогодні позашляховик і транспортний засіб з давніми традиціями є не тільки широко відомим, але й сучасним транспортним засобом, який використовується в таких сферах, як муніципалітети, пожежні служби, ліквідація наслідків стихійних лих, сільське господарство та військова сфера.

Історія традиційного бренду Unimog: легенди та її походження

Відразу після закінчення Другої світової війни Альберт Фрідріх, технічний директор заводу з виробництва виробів з благородних металів Erhard & Söhne у Швабіш-Гмюнд, який раніше очолював конструкторський відділ авіаційних двигунів в Daimler-Benz, почав розробку компактної повнопривідної робочої конячки з чотирма колесами однакового розміру і двигуном потужністю 25 к.с.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб нічого не пропустити.


Він призначався насамперед для використання в сільському господарстві, а також як стаціонарний силовий агрегат і транспортний засіб для сільськогосподарської промисловості зі швидкістю до 50 км/год. Ці перші міркування повинні були відповідати суворим критеріям плану Моргентау в американській зоні окупації, метою якого було перетворення Німеччини на суто сільськогосподарську державу.

На цій фотографії, зробленій влітку 1947 року, зображений прототип U1. Автомобіль і косарка спереду були розроблені і побудовані на заводі металоконструкцій Erhard & Söhne у Швебіш-Гмюнд. Фото: Daimler Truck AG

Восени 1945 року Фрідріх створив перші креслення такого універсального сільськогосподарського універсала з шириною колії 1 270 міліметрів, що точно відповідає двом рядам картоплі. Серед інших характерних особливостей — відкидний дах, відкидне лобове скло, привід для сільськогосподарських знарядь спереду, буксирний пристрій ззаду, а також допоміжна платформа на платформі за сидінням водія.

Ескіз запланованого “Унімогу” з документації для американського військового відомства, яке видало перше “замовлення на виробництво” на цій основі. Фото: Daimler Truck AG

Для реалізації цієї концепції Фрідріх зібрав навколо себе цілу команду розробників, серед яких був і його колишній співробітник Генріх Рьослер, який раніше також працював над розробкою легкових автомобілів і двигунів у Daimler-Benz. Він підійшов, як рукавичка: З кінця війни Рьослер працював чорноробом у сільському господарстві, використовуючи свій багатий досвід, і став головним конструктором першого прототипу.

400 рейхсмарок — це була стандартна зарплата інженерів, які працювали в той час. Виробник шкіряних виробів Франц Катта (Franz Catta) надав фінансову підтримку для розробки. У книзі “Geschichten rund um den Unimog”, опублікованій Міхаелем Весселем, багаторічним головою Unimog Club Gaggenau, Ганс Забель з команди розробників згадує про обставини, що супроводжували народження Unimog: “Однак для того, щоб мати змогу негайно розпочати роботу, ми вжили негайних заходів і зібрали 25 000 рейхсмарок з власних коштів. Протягом тижня ми всі були відокремлені від домівок і жили в скромних приватних помешканнях. З цієї причини також не було встановленого робочого часу. Ми працювали щонайменше 12 годин на день, іноді до 18 годин — і все це без жодної додаткової оплати”.

Перший прототип Unimog U1, ще без кабіни, сфотографований 9 жовтня 1946 року з Генріхом Рьослером за кермом та панами Ранком і Забелем поруч. Фото: Daimler Truck AG

Вже пізньої осені 1945 року американські війська видали рідкісний і бажаний “Виробничий наказ” на “універсальну машину з моторним приводом для використання в сільському господарстві” Фрідріха Рьослера. Після того, як Генріх Рьослер докорінно переробив концепцію нового транспортного засобу, виробниче замовлення довелося поновити через шість місяців, перш ніж виробництво могло розпочатися.

Фрідріх залучив компанію Erhard & Söhne в якості партнера для виробництва прототипу, в той час як Daimler-Benz поставив двигун OM 636. Перший прототип був завершений у Швабіш Гмюнд у 1946 році, а перший тест-драйв U 1 відбувся 9 жовтня того ж року. Почалася інтенсивна фаза випробувань.

Наприкінці 1946 року в регіоні Швабіш-Гмюнд з великим ентузіазмом проводяться тест-драйви. За кермом – керівник випробувань Крістіан Дітріх. Фото: Daimler Truck AG

Ще до першої публічної презентації Ганс Забель скоротив громіздкий опис “Універсальний моторний пристрій” до абревіатури “Unimog”. Під цією популярною назвою машина була вперше представлена публіці 29 серпня 1948 року на виставці Німецького сільськогосподарського товариства (DLG) у Франкфурті-на-Майні, де на неї було отримано 150 попередніх замовлень. 75 років тому відбулося постачання першого серійного Unimog.

У 1948 році Unimog вперше був представлений на сільськогосподарській виставці DLG у Франкфурті-на-Майні. Такого сільськогосподарського трактора ще не було: два сидіння, вантажний відсік, повний привід, підресорені мости та максимальна швидкість 50 км/год. Вперше представлений широкому загалу, він одразу ж був добре прийнятий: команда Boehringer поїхала додому зі 150 замовленнями в багажі. Фото: Daimler Truck AG
Перший серійний Unimog (серія U 70200) з косаркою-зв’язкою і складеним лобовим склом під час демонстрації перед експертною аудиторією в замку Штауфенек (Гьоппен) 18 жовтня 1948 року. За кермом – керівник випробувань Крістіан Дітріх. Фото: Daimler Truck AG

1949: Початок промислового виробництва на заводі Gebrüder Boehringer в Гьопінгені

Серійне виробництво Unimog розпочалося в 1949 році на заводі Gebrüder Boehringer в “Штауфертауні” в Гьопінгені на околиці Швабських Альп після того, як виробник машин Рольф Берінгер з Erhard & Söhne перебрав на себе виробництво універсального моторизованого агрегату. 

Перший серійний Unimog (серія U 70200), з яких 600 було побудовано компанією Boehringer. Фото: Daimler Truck AG

За відсутності виробничої лінії і здебільшого вручну, близько 90 працівників виготовляли до 50 машин на місяць. Загалом компанія Boehringer виготовила 600 одиниць Unimog серії U 70200, в тому числі 44 одиниці для швейцарської армії. Це підтвердило придатність Unimog, який раніше використовувався виключно в сільськогосподарських цілях, для інших сфер, де зростав інтерес до цієї неординарної концепції транспортного засобу. 

Фотографія зроблена на території компанії Boehringer в Гьопінгені. На задньому плані – цех Unimog, де вироблялися транспортні засоби. Спочатку вироблялося від семи до дев’яти автомобілів на тиждень. Цікава деталь третього автомобіля: додатковий склоочисник на лобовому склі з боку пасажира. Фото: Daimler Truck AG

Два з цих оригінальних Unimog виробництва компанії Boehringer виставлені в Музеї Unimog в Гаггенау: Прототип U 6, другий найстаріший Unimog, що зберігся до наших днів, та Unimog першої серії з індексом 70200.

1950: Daimler-Benz AG перебирає на себе виробництво Unimog

Оскільки запитувані обсяги виробництва вимагали великих інвестицій, восени 1950 року Daimler-Benz AG придбав бізнес Unimog разом з усіма патентами та виробничими потужностями, включаючи команду розробників та новостворену команду з продажу. У двосторінковому документі з п’яти пунктів було задокументовано поглинання та узгоджено ціну купівлі в 600 000 дойчмарок. 

Озираючись назад, це була угода і папірець, над яким сьогодні юристи похитали б головами. Два родоначальники концепції автомобіля також перейшли на роботу в Daimler-Benz: Альберт Фрідріх відповідав за Unimog як технічний директор до 1958 року, а Генріх Рьослер, головний конструктор Unimog в Boehringer, залишався на цій посаді в Mercedes-Benz в Гаггенау до 1976 року.

У середині 1951 року на заводі в Гаггенау розпочалося виробництво Unimog з модельного ряду 2010 — посилання на центр витрат 2010 в сільськогосподарському відділі Erhard & Söhne, де були виготовлені перші прототипи. У 1953 році численні подальші розробки були реалізовані в серіях 401 і 402: Вперше закрита, ударостійка, суцільносталева кабіна доповнила попередню “кабріолетну” кабіну з відкидним дахом. Це зробило роботу водія за кермом значно безпечнішою і забезпечило кращий захист, наприклад, при роботі на будівельних майданчиках. 

З травня 1953 р. Unimog отримав зірку Mercedes на додаток до логотипа у вигляді бичачої голови, який використовувався до цього часу, і який був остаточно знятий лише у вересні 1955 р. З того часу Unimog постійно розвивався і вдосконалювався, і завжди був адаптований до найсучасніших профілів вимог.

Багато функцій змінилося, але основна конструкція залишилася незмінною

За більш ніж сім десятиліть Unimog зарекомендував себе як універсальна робоча конячка. З моменту випуску першого автомобіля в 1949 році й до сьогоднішнього дня з конвеєра зійшло понад 375 000 Unimog. І це не дивно, адже: Unimog опановує екстремальну місцевість, тягне цілі вантажні потяги по рейках як двосторонній транспортний засіб, має навісне обладнання та кузов для роботи з широким спектром знарядь.

Його основна концепція залишилася незмінною: Чотири колеса однакового розміру, рамна конструкція вантажівки, висока прохідність завдяки портальним мостам з гвинтовими ресорами, повний привід з блокуванням переднього і заднього диференціалів, компактні розміри з чотирма місцями для встановлення навісного обладнання та кузова і можливістю приводу навісного обладнання та кузова спереду, по центру, збоку і ззаду, а також робота переднього, центрального і заднього валу відбору потужності. До цього слід додати порівняно високу швидкість — 50 км/год на той час і до 89 км/год сьогодні, що також дозволяє використовувати транспортний засіб на автомагістралях для подолання більших відстаней.

Шасі першої серії Unimog U 25 / 70200 з дизельним двигуном OM 636, як і раніше з роздільними клапанними кришками, а також бічним приводом з прикріпленим ремінним шківом і переднім карданним валом зліва від радіатора. Фото: Daimler Truck AG

Завжди в курсі подій: найновіша серія моделей Unimog

На дорогах, у вузьких міських умовах, на будівельних майданчиках та бездоріжжі тягачі Unimog від U 219 до U 535 вирізняються надзвичайно компактними розмірами, великою кількістю інтерфейсів, найсучаснішими системами управління, можливістю цілорічного використання, економічністю, високим рівнем ергономіки та безпеки. 

В рамках проекту “WaVe” з 2023 року інтенсивно випробовується перший прототип причіпного транспортного засобу Unimog з водневим двигуном внутрішнього згоряння (WaVe). Розробники вже заправляли транспортний засіб на громадських заправних станціях, успішно подолали підйоми та прискорені поїздки, а також перевірили його продуктивність під час косіння трав’яного покриву. Вони також обговорили, чи може двигун внутрішнього згоряння слугувати корисним доповненням до акумуляторних батарей та паливних елементів, і якщо так, то в якій мірі.

Якщо для клієнтів головним пріоритетом є прохідність по бездоріжжю, то на допомогу прийде модельний ряд Unimog із суцільносталевою кабіною, здатний долати екстремальні бездоріжжя — хай то будівництво, пожежна служба, ліквідація наслідків стихійних лих або експедиція.